Zahradní gril

Buřty a vuřty už vám lezou až ušima, ohniště se pořád musí hlídat, držet klacek s napíchnutou lahůdkou je otravné. Pro děti je sice klasické opékání nad táborákem zážitek, ale pro člověka, který si chce pochutnat na opravdu dobrém jídle, je to spíše za trest. Pokud patříte do té druhé skupinky a drnkání na kytaru za zvuků praskajícího ohně už vás neláká, vyzkoušejte další level a pořiďte si na zahradu gril, se kterým se vám bude mnohem snadněji spolupracovat.

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ grilu
plynové 
plynové 
 
plynové 
kontaktní 
kontaktní 
elektrické 
Velikost grilovací plochy
2816 cm2
1936 cm2
 
1776 cm2
884 cm2
 
682 cm2
Hmotnost
34 kg
30 kg
 
19.6 kg
8.76 kg
2.44 kg
4.32 kg
Materiál roštu
smaltový 
smaltovaný 
 
smaltovaný 
 
 
teflonový 
Výkon
12.6 kW
7 kW
 
5.5 kW
2.4 kW
 
1.8 kW
Stolní
ano 
ne 
ne 
ne 
ano 
ano 
ano 
Termostat
ano 
ano 
ne 
ne 
ano 
ano 
ano 
Příkon
 
 
 
 
2400 W
1500 W
1800 W
Odkapávání
ne 
ne 
ne 
ne 
ano 
ne 
ne 
Raclette
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Pojízdné
ano 
ano 
ne 
ano 
ne 
ne 
ne 
Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 24 hlasy, průměrně 4.8 z 5

Kvalitní zahradní grily nejsou nijak drahé a přitom vám budou sloužit po mnoho dlouhých let. Než si ale budete moci užívat šťavnatého steaku z grilu, musíte si promyslet hned několik důležitých věcí, abyste potom netloukli hlavou o zeď, že jste si vybrali špatně. Zahradní gril sice není závazek na celý život, ale když už si ho jednou pořizujete, tak ať je to k vaší spokojenosti.

Malý nebo velký, pojízdný nebo stojací

Základním poznávacím znamením zahradního grilu je, že je na nožičkách. To znamená, že si ho nemůžete plácnout na stůl jako ten stolní, ale budete u něj muset hezky postát. Rozdílem potom může být akorát jeho pohyblivost, tj. jestli má pevné nohy nebo na nich najdete kolečka, se kterými si ho snadno dotáhnete tam, kam zrovna potřebujete. Záleží tedy jen na vás, jestli zahradnímu grilu určíte jeden koutek zahrady, kde bude permanentně stát, nebo ho budete po každé akci uklízet třeba do garáže. Což ovlivňuje také to, jak velký gril si můžete pořídit, aby se vám totiž do té garáže nebo vybraného koutku vešel. Velikost grilu ale nesouvisí jenom s tímto problémem, ale také hraje roli ve velikosti ohřívací plochy.

Předtím, než si zahradní gril koupíte, si nechte projít hlavou, pro kolik lidí zhruba tak budete nejčastěji jídlo připravovat a také jak často. Podle toho vybírejte, jakého hromotluka si to vlastně pořídíte.

Elektřina, plyn, dřevo

Další dost podstatnou otázkou je, na jaké palivo váš grilovací oř pojede. Budete ho ládovat elektřinou? Nebo plynem? Či mu dáte dřevěné uhlí? Každý gril má jiné charakteristiky a jiné vlastnosti, které souvisí s pro a proti. Tak tedy popořadě. Elektrický zahradní gril pracuje samozřejmě na šťávu ze zásuvky, což znamená, že si vás bude držet pěkně zkrátka na délku vaší prodlužovačky. Další nevýhodou je, že maso z elektrického grilu nemá takovou tu typickou chuť, v podstatě je to podobné, jako kdybyste si ho připravili doma na pánvičce. Na druhou stranu se s ním ale dobře opéká a snadno se potom čistí. Při opékání na takovém grilu můžete být i začátečník.

Trochu zkušeností to už potom chce na plynový zahradní gril. Ten funguje na plyn a teplota uvnitř se dá lehce regulovat díky nejrůznějším otvorům v grilu. Vychytejte si přesně takovou teplotu, jakou chcete a užijte si rovnoměrně opečené maso na takovém grilu. Jistou nevýhodou je jeho pořizovací cena a shánění paliva. Palivo zase snadno seženete do zahradního grilu na dřevěné uhlí, ale pro změnu ho celkem rychle zase spálíte. Takový gril se ale nejvíce podobá klasickému ohni, takže maso z něho má úplně jinou chuť. Má trochu kouřový nádech, částečně může být vyuzené. Takový steak ovšem nemusí šmakovat každému.

Jede, jede mašinka

Kromě klasických zahradních grilů si můžete pořídit i takový, který je zároveň udírna. Pokud rádi udíte, je to skvělá volba, jak nezabírat zbytečně místo a snížit investici. Grily s udírnou mohou být menší nebo velké, přičemž v takovém případě se jim říká lokomotiva, protože jejich vzhled ji silně připomíná. Malá udírna je praktická do každé domácnosti, až si budete chtít udělat uzenou rybu, už nebudete muset do glóbusu.

Udělejte si radost a dopřejte si kvalitní zahradní gril, se kterým se vám bude snadno připravovat to nejlepší maso, zelenina, houby, ryby, grilované ovoce a všechno, na co si jenom vzpomenete. Jen ať sousedi zezelenají závistí.

Aktuality a zajímavosti

TOPlist
TOPlist