Se stále se zvyšujícími teplotami a blížícím se létem pomalu přichází také grilovací sezóna. Slunečné počasí a příjemné teploty vybízejí k trávení času na zahradě, ke kterému grilování tradičně patří. Nachystat si na grilu můžete rovnou celý oběd nebo třeba si díky němu zpříjemnit podvečerní posezení s přáteli. Dokonce i v nepříznivém počasí lze grilovat – na terase, pod pergolou nebo dokonce i v domě. Jen je potřeba vhodný gril. Základních typů grilů je hned několik. Záleží jen na vás, který vám bude vyhovovat.

Těmito základními typy jsou zahradní grily na dřevěné uhlí, plynové a elektrické. Každý druh nabídne své specifické vlastnosti, které budou pro určité způsoby využití vhodnější a pro jiné zase méně. Co od kterého očekávat?

Gril na dřevěné uhlí

Vhodnější by možná bylo při pojmenovávání těchto tradičních grilů přidat vedle dřevěného uhlí také brikety. Právě mezi nimi a uhlím je totiž potřeba se před jeho použitím rozhodnout. Tento druh grilu nabízí tradiční způsob, který vašemu pokrmu dodává typickou chuť i aroma, na které mnoho lidí nedá dopustit. Některé jsou dokonce vybaveny i udírnou, což přidává další možnost využití takového grilu.

Kvůli dýmu, který se během grilování na něm uvolňuje, je vhodný k použití pouze ve venkovních prostorách. Také je potřeba myslet na delší dobu rozehřátí, která se obvykle pohybuje mezi 20 minutami až půl hodinou. Zato se však dokáže rozpálit na vyšší teplotu než ostatní typy. Tuto teplotu pak nelze snadno a rychle regulovat, což může vést až k připálení pokrmu, nedává-li si kuchař pozor.

Pořizovací cena bývá zpravidla nižší, jen je třeba zahrnout následné pravidelné výdaje za uhlí či brikety. A jak to vlastně tedy s těmito dvěma možnostmi je? Rozdíly mezi nimi jsou – dřevěné uhlí snadněji a rychleji zapálíte a následně uvolňují více tepla. V důsledku toho se však také rychleji spálí a bude ho tak potřeba větší množství. Brikety se rozpalují déle, ale poté zajistí stabilní ohřev. Zbyde po nich však více popela.

Plynový gril

Plynový gril využívá plyn z propan butanové lahve. Na rozdíl od grilu na uhlí neuvolňuje štiplavý kouř, a tudíž není problém jej použít i na terase nebo na balkóně. Rozehřeje se oproti grilu na uhlí rychleji – zpravidla do deseti minut.

Velkou výhodou je možnost přesné regulace teploty, která z jeho používání činí ještě příjemnější a jednodušší činnost. Snáze se také udržuje. Nenabídne vám sice onu chuť kouřového aromatu, jakou můžete očekávat od grilu na uhlí, ale zato lze často využít aroma systém složený z misek, které lze naplnit různým kořením, vínem nebo třeba pivem.

Elektrický gril

Elektrické grily bývají kompaktnějších rozměrů a nabízejí možnost grilování v interiérech. Jejich rozehřátí je opět velmi rychlé a po přípravě jídla, během které si lze teplotu snadno a také rychle regulovat, není žádný problém jej očistit. Používat jej lze po celý rok, takže nemusíte čekat na krásné počasí, abyste si mohli dopřát výtečné grilované pochutiny.

Hlavním mínusem těchto grilů je absence kouřové chuti jako u grilu na dřevěné uhlí, stejně jako aroma systémů, které najdete u plynových grilů. Také může být nevýhodou zpravidla menší velikost, v případě, že chcete připravovat větší množství jídla.

Při kupování grilu je tak potřeba zvážit čas, který chcete přípravě pokrmů obětovat. Rozhodujícím faktorem může být také prostor, ve kterém gril chcete využívat. Každý typ má své specifické vlastnosti a vy si tak můžete vybrat takový, který splní vaše požadavky.