Oslavy s grilováním jsou mnohem lepší a zábavnější. Hovězí maso, kuřecí steak, vepřová flákota, ryby na všechny způsoby, zelenina, houby, párky, klobásy, buřty, topinky,… to všechno si můžete dopřát, když budete mít kvalitní a spolehlivý gril. Buďte hrdinou večera a připravte dokonalé pohoštění pro všechny, které máte rádi. Kontaktní grily vám s tím s radostí pomohou.
Staňte se legendou na poli grilování!
Co zohledni při výběru
Stejně jako při koupi každého druhu grilu, se musíte zeptat sami sebe, jak velký vlastně zvládnete. S tím se pojí to, pro kolik lidí budete jídlo připravovat nejčastěji, jak často a také kde. Pokud chcete gril používat i doma, vyplatí se vám menší velikost, pro zahradní venkovní na nožičkách můžete myslet megalomansky.
Grily takové mohou být stolního charakteru, stojací a poté stojací s kolečky, aby se s ním snadněji manipulovalo. Zamyslete se, jestli tedy grilu vyberete jedno stálé místo nebo ho budete chtít uklízet. Kromě designu, který si můžete zvolit podle svého gusta, byste měli mít před výběrem grilu jasné finanční limity. Grilů je na trhu mraky a to za různé ceny, pokud chcete ale kvalitní gril, se kterým budete opékat ještě za dvacet let, nebojte se investovat trochu větší sumy. Rozhodně se vám to totiž vyplatí.
Samozřejmě lepší je vybírat produkty od spolehlivých firem, které v „grilařském průmyslu“ už nějakou tu chvíli jsou. Mezi nejlepší z nejlepších patří třeba Catler, Weber, Philips a další. Vyberte si gril s tradicí, ve kterém budete mít jistotu.
Kontaktní gril versus gril na dřevěné uhlí
Před koupí byste si měli rozmyslet hned několik důležitých otázek. Tou základní je, jaký druh grilu vlastně chcete. Možností je na trhu hodně, mezi klasické zástupce ale patří grily na plyn, na elektřinu a na dřevěné uhlí. Kontaktní grily se vyrábějí v podobě těch plynových a elektrických, příprava jídla je tedy na nich snadná a zvládne ji každý. Připravit gril před grilováním není složité, v podstatě ho jenom zapnete a je v okamžité pohotovosti a rozpálený během krátké chvíle. A to rovnoměrně a rychle.
Což je výhodné i v případě, že se rozhodnete grilovat, ale nemáte na to moc času, protože už se třeba šeří nebo to vypadá, že sprchne – kontaktní grily jsou vám hned k dispozici. Jelikož kontaktní grily nezahrnují provedení na dřevěné uhlí, zbavíte se nutnosti neustále dokupovat toto palivo, které velmi rychle mizí. Kromě toho nebudete muset vybírat žhavé uhlíky, dohadovat se se sousedy kvůli kouři a ručně regulovat teplotu grilu, což rozhodně není tak snadné. I připravenost grilu je značně omezující, protože grilu na dřevěné uhlí dlouho trvá, než se rozpálí. To vás s kontaktním grilem rozhodně nikdy nepotká.
Kontaktní gril plynový
Jak již bylo řečeno výše, kontaktní grily se vyrábějí ve dvou provedeních a to na plyn a elektřinu. Plynové kontaktní grily jsou tvořené litinovým roštem nebo jednotnou plochou, na které se potom připravuje maso. To se vám nebude přichytávat a přitom se rovnoměrně opékat, o to se totiž postarají plameny z hořáků, které jsou umístěny přímo pod grilovací plochou. Vy si je můžete samozřejmě snadno regulovat podle svého uvážení. Jako pomocné síly tu působí i plechové rozvaděče tepla, díky kterým se navíc vyhnete prskání a nevábnému aroma, když šťáva a tuk z masa stékají do hořáků.
Plynové kontaktní grily jsou sami o sobě velmi vhodné pro časté připravování grilovaného jídla, protože se s nimi snadno manipuluje, plameny si můžete snižovat a zvyšovat, jak chcete. Plynové kontaktní grily jsou vhodné především pro klasické venkovní zahrádkové pohoštění na čerstvém vzduchu. Jistou nevýhodou může být jejich pořizovací cena, která se nebude jistě líbit vaší peněžence, a také shánění paliva ve formě propan-butanu. Na druhou stranu se ale určitě do takového grilu vyplatí investovat.
Kontaktní gril elektrický
Kontaktní gril na elektrický pohon je skvělým pomocníkem jak při klasickém grilování tak doma v kuchyni. Používat ho tak můžete nejen na přípravu grilovaného masa, ryb, zeleniny a hub, ale také na jednoduché zapečené tousty, pravé italské panini nebo mexické tortilly. Připravený k akci je téměř okamžitě, stačí ho zapojit do elektrické zásuvky a je to. Ta ovšem může v jistých chvílích být omezujícím prvkem, protože gril můžete s sebou jenom tam, kde máte také elektřinu. Elektrické kontaktní grily jsou tvořené dvěma deskami s rovnou nebo vlnkovou plochou, kdy buď můžete maso secvaknout mezi ně nebo ho dělat jen na jedné ploše. Což je vzhledem k velikosti jedné takové plochy málo pro velkou oslavu, takže lze koupit i gril, který je rozložitelný na „křídla“.
Tím se vám několikanásobně zvětší celková plocha. Výhodou grilovacích desek je jejich náklon, který zajišťuje spolehlivé odvádění přebytečné šťávy a tuku do odkapávací vaničky. U horní desky grilu je to výhoda kvůli tloušťce masa. Samozřejmou součástí takového kontaktního grilu na elektřinu musí být světelná indikace, která na vás blikne, až bude gril nahřátý, a regulátor teploty, se kterým zajistíte, aby se vaše jídlo nepřipalovalo.